Žraloci vyválčili v Benátkách 3 body!

V sobotu 19. září podnikli Žraloci cestu do Benátek nad Jizerou, aby na kurtech Letního stadionu sehráli dva zápasy proti nažhaveným domácím borcům, kteří se po dlouhé covidové pauze opět dali dohromady. Celý den hráče provázelo krásné  počasí, obloha bez mráčku, ideální teplota, a tak se dal očekávat zajímavý a vyrovnaný souboj.

První zápas Benátky n. J. – Žraloci 3-2 (25, -23,-23, 19, 9)

Do prvního setu Žraloci nastoupili v sestavě Slávek na nahrávce, na „účku“ Filip, na bloku Horyn s Matějem a na smeči letos poprvé Vítek s Petrem. Vše jistil zpoza lajny výborný univerzál Pepa, který byl připraven zaskočit  prakticky na jakémkoliv postu. Více nás už ale nebylo, zejména libero Harley, blokař Koudy a „účko“ Hlava citelně chyběli. I přes absence se Žraloci pustili do soupeře s vervou. Vyrovnaný první set spěl do koncovky, do které měli lépe nakročeno hosté, ale při stavu 21-23 jsme udělali několik chyb. K setbolu jsme se nedostali, pouze odvraceli setboly soupeře, aby nakonec rozhodla nepovedená smeč hráčů Benátek. Ta sice původně letěla do autu, ale páska směr míče vychýlila a ten dopadl na lajnu. Nepovedená koncovka prvního setu a skeptické řeči na střídačce o koncovce, jako  z rejstříku mladších žaček, překvapivě nezanechaly na Žralocích výrazné stopy. Opět se hrál vyrovnaný volejbal, Benátky byly lepší na příjmu a jejich nahrávač (nezvykle Vladimír Němeček – hrál velmi dobře) uvolňoval své spoluhráče do výhodných pozic na útoku. Za to náš nahrávač Slávek to neměl úplně snadné, protože ne vždy se povedl příjem za jedna a útočili jsme převážně z levého kůlu. Naštěstí Vítek chytil fazonu na smeči a když přidal i pár es skákaným servisem, tak se v koncovce druhého setu radovali hosté. A nezůstalo u setu jediného , hned v následujícím dějství, když na servisu zatlačil výbornou plachtou Slávek, jsme udělali rozhodující šnůru bodů a set dotlačili do vítězství opět 23-25. Povedlo se i střídání, kdy za nepříznivého stavu 17-14 pro Benátky šel do zadního postavení Pepa místo Horyna. Sice se téměř nedotkl balonu, ale u takových legend stačí, když je ostatní cítí na hřišti, nedovolí si nic vypustit a najednou hrají jak z partesu. Ne nadarmo Pepa vyhrál letos klubového King of the Beach na písku a královský přehled předvedl i na antuce.

Hráči Benátek byli zaskočení vývojem utkání a na začátku čtvrtého setu jsme měli šanci bodově odskočit, ale bohužel jsme ji nevyužili. Sérií chyb jsme set darovali domácím a v následujícím tiebreaku jsme už tahali za kratší konec. Do stavu 5-5 byl tiebreak vyrovnaný, pak se ovšem prosadili domácí, kteří nás přehráli především mezihrou a kvalitním příjmem. Výsledek pátého setu 15-9 byl spravedlivým obrazem předvedené hry.

Druhý zápas Benátky n. J. – Žraloci 2-3 (22, -19,-22, 21, -15)

Po obědě, který z převážné většiny obstaral výborný těstovinový salát z dílny Lenka/Anička (holky děkujeme), jsme se pustili do soupeře s novým univerzálem, když Pepa nahradil Filipa. Pepa nastínil taktiku do prvního setu, kdy jsme především měli za úkol se rozcvičit a ideálně vyhrát. Oba týmy totiž předchozí pětisetový zápas značně vysílil a chvilku trvalo, než jsme se do toho opět dostali. Pepův úkol jsme splnili  jenom z poloviny, rozcvičit se podařilo, vyhrát už ne. Další tři sety můžeme označit, že se hrály jak přes kopírák s prvním zápasem. Opět jsme vyhráli druhý a třetí set ve vyrovnaných koncovkách a chtěli jsme zápas rozhodnout už ve čtvrtém setu. Navíc soupeř nastoupil na horší straně proti sluníčku. Bohužel jsme nepřihráli dobře snad jediný servis soupeře a s ubývajícími silami ani neskládali po kůlech a nakonec set odevzdali celkem jasně.

V hlavách jsme měli bohužel uloženy vzpomínky na první zápas, kdy jsme rozhodující pátou sadu nezvládli. Naše obavy se potvrdily i v průběhu druhého tiebreaku. Prohrávali jsme 9-13 a byli hodně dole. Podařil se však malý zázrak. Otočili jsme a na servis nastoupil Víťa. Dal eso, další servisy byly rovněž kvalitní, odtlačili jsme soupeře od sítě a skóre srovnali.  Za stavu 15-14 měl však soupeř nahraný balon na mečbol, ale Petr svým jediným bodovým blokem celého dne odvrátil konec zápasu. Koncovka byla vypjatá, síly docházely, ale nakonec jsme byli štastnější my a zvítězili 15-17. Veliká radost zaplavila všechny hráče při oslavném kolečku. Všichni se vydali ze všech sil a vítězství si zasloužili za úžasnou bojovnost.

Byl jsem téměř po roce opět účastníkem zápasu a musím konstatovat, že někteří hráči se hodně zlepšili. Horyn s Matějem na sobě hodně zapracovali  v mezihře a prokázali, že mohou být velice solidní blokařskou dvojicí. Slávek velmi dobře zvládl roli nahrávače a to jsme mu to moc neusnadnili, protože si musel chvílemi připadat jako na atletických závodech. Největší výkonnostní skok pak udělal Víťa, kterému dvojzápas vyloženě sednul a byl oporou na smeči, na servisu i v mezihře. Matadoři týmu ve složení Filip, Pepa a Petr si odehráli také svoje, a tak jsme přivezli hodně cenné tři body.

Děkujeme i naším dvěma fanouškům z Poděbrad. Zejména malý Matoušek vydržel vzorně fandit celý den a svému dědovi tak umožnil sledovat obě utkání.