• BVC Žraloci

Osm statečných na Pankráci

Ačkoliv titulek článku může leckomu evokovat onen legendární film o sedmi pistolnících, kteří se postavili bezpráví na divokém západě, je bohužel nutné konstatovat, že souhrnný výkon žraločí repre na pankráckém písku legendární rozhodně nebyl. Trocha kontextu, v sobotu (02.09.) a neděli (03.09.) se konalo ČEZ Mistrovství ČR klubů 2022 v plážovém volejbale a Žraloci se po dvouleté odmlce rozhodli sedmého ročníku tohoto turnaje účastnit. Soupiska byla následující:

Ženy #1: Anna Benešová, Vendula Jančíková

Ženy #2: Lucia Šídlová, Leona Benešová

Muži #1: Michal Růčka, Jan Krba

Muži #2: Martin Hlavatý, Ondřej Beneš

S výpravou se do Prahy vydaly ještě Bára Masopustová v roli případné náhradnice a Kája Kvasničková, kterou se díky administrativnímu pochybení správního výboru klubu nepodařilo na soupisku dostat. Obě však při prvních balónech kvitovaly roli pozorovatelek a shodly se, že pokud do tohoto turnaje nastoupí, nejdříve se tak udá až za rok.

Ačkoliv páteční trénink proběhl v náladě uvolněné a zdálo se, že na turnaj jsme řádně připraveni, ihned při příjezdu na nás čekalo pár překvapení. Nově bylo totiž nasazení dvojic (#1 a #2) nikoliv v moci týmových funkcionářů, nýbrž se odvíjelo od žebříčku ABV. Tato zpráva pokazila nejvýrazněji ráno Hlavovi, kterému ihned došlo, že to bude právě on s Ondrou, kdož budou vhozeni do klece mezi lvy jako 1. dvojice mužů, a ne nahecovaný Ručoun jak bylo zamýšleno. Naopak Michalův parťák Krbič jen tiše hlaholil slova uspokojení. Od poslední účasti došlo také ke změně hlášení týmů na jednotlivé zápasy. Nově lze na každý zápas, tj. dvě utkání žen i mužů a jedno utkání mixové, pokaždé obměnit složení dvojic. Díky souběžnému utkání našich hochů s Kolínem (KP-2) a bohužel obecně užšímu, klubovému kádru žen nebylo, jak této progresivní změny využít v náš prospěch. Na závěr nám bylo ještě oznámeno, že mixovvý duel se hraje pokaždé, a ne pouze při rovnosti bodů, jak tomu bylo v minulých letech.

Ona dvouletá pauza se také ukázala být jako nemoudrý tah, jelikož nasazení se počítalo na základě umístění posledních 2 let, a tak jsme vstupovali spolu se Sokolem Brno do turnaje bez jediného bodu. Do naší skupiny B nám byly přiděleny družstva domácího Pankráce, Střešovic, a právě Sokola Brno. Narozdíl od Brna, kde žebříčkové umístění hráčů a hráček na soupisce bylo v kontextu ostatních klubů vesměs "normální", nám z tohoto srovnání jasně vycházelo, že do turnaje vstupujeme jako naprostí outsideři. Nutno dodat, že do prvního zápasu nás to ale nikterak netrápilo. Ba naopak, byl to jev, který je nám s přibývajícími roky na písku stále více známý. Jak ale ukázaly první zápasy, ukočírovat hlavu a nepoddat se těmto papírovým předpokladům se hned z úvodu podařilo pouze chlapcům od Radhoště, Ručounovi s Krbičem.

Pouze ti si podrželi svoji svéráznost a jak poznamenala Venda, když po sobě valašským přízvukem voláte: "pičo, dej to na síť", na čež se ozve "pičo, máš to tam, sekej", vlastně nejde prohrát. U ženských reprezentantek jsme naopak mohli vidět jak se jindy uspořádaný výkon a dravý herní projev, ze kterého je cítit volejbalová myšlenka, zřejmě někde zatoulal. Namísto něj šlo pozorovat spíše zakřiknutý herní styl, který se vůbec neblížil tomu, co určitě i holky sami od sebe očekávaly. Nutno dodat, že soupeř nenechal nic náhodě a naše jedničky Anik–Vendy tak nastoupily proti dvojici Hermanová–Štochlová, což uznejme, by v daný den bylo nad jejich síly tak, či tak. Holky ale odcházel ze zápasu s hezkým zážitkem. Podařilo se jim několikrát české jedničky nachytat, např. Anik vyfikl jedno či dvě esa Báře Hermanové. Ta později strhla oči celého areálu, když na pánské sako v mixových duelech smečovala ten den lépe než Hlava a Ondra dohromady. Nebylo se tedy za co stydět. I naše druhá dvojice Šídlo–Lea čelily kvalitní hře dvojice Marcelová–Šafránková, a tak se vlastně jistému (zaslouženému) respektu nelze divit. Nikdo však nevěšel hlavy a všichni vyhlíželi další zápasy. Bohužel, u Hlavy s Ondrou tomu co do zakřiknuté hry bylo podobně. Dobrým příkladem mohla být například výměny kdy sice hoši dobře vystihli směr útoku, ovšem pak se Hlavson, snad i ke svému překvapení, rozhodl zpestřit hru a vyzrát na soupeře ulívkou na druhou prsty přes. Bohužel tak učinil z úrovně spodní pásky ve vzdálenosti asi metru od saka, a tak rozhodčímu nezbývalo nic jiného než pískat dvoják. Možná zde měla vliv ona hra Švédů na mnichovském ME, která je poslední týdny tolik diskutovaná mezi beachovými fanoušky, možná se Hlava rozpomněl na kluky zrovna válčící v Kolíně na antuce, ovšem i on sám se přiklání spíše k možnosti třetí, že se jednalo o totální zkrat. V tomto duchu se bohužel nesl celý zápas, a tak jedinou vlaštovkou byl zmíněný výkon dvojice Krbič–Ručoun. Ti se postavili druhé pankrácké dvojici, ve které nastoupil vedle R. Reismüllera Ručounův dobrý známý P. Rotrekl. Bylo tedy zaděláno na slušnou podívanou plnou vzájemného hecování a emočních projevů. Očekávání se naplnilo, a i když se v koncovce druhého setu radovali domácí, tie-break nakonec ubojovali Ručoun s Krbičem a uhájili tak čest Žraloků. V pátém mixovém souboji totiž sourozenci Benešovi nestačili na dvojici Šotola–Dominiková. Zkrátka, start se nezdařil a úvodní zápas s týmem Pankráce skončil 1:4.

Ve svých druhých zápasech holky úspěšně oklepaly úvodní křečovitost a herní projev se mnohonásobně zlepšil. Možná to bylo i dílem silnější podpory, jelikož na zápas s týmem PBT Střešovice dorazil i maskot klubu Roman Šimeček a také Radka Macháčková, která díky předání předsednické funkce už má na tyto volejbalové radosti více času. Šídlo s Leou těsně prohráli koncovku prvního setu 20:22. V druhém setu holky předvedly opět dobrý výkon, avšak už se nepodařilo přebít lehké zklamání ze setu prvního. Druhý set skončil v jejich neprospěch 14:21. Podobný průběh měl i zápas Anika s Vendy, kdy holky těsně prohrály koncovku setu prvního 19:21 a druhý set i zde skončil 14:21. I u hochů došlo ke zlepšení. Hlava dokonce v tomto zápase stabilně ztrátoval, ale v klíčových momentech ho nepodržel ani příjem ani spoluhráč a proti dvojici Berčík–Poledník prohráli s Ondrou ve dvou setech. Díky kulišácky složeným dvojicím měli Ručoun s Krbičem možnost poměřit síly s vicemistrem ČR Jindrou Zavadilem a jeho kamarádem, se kterým pečují o střešovické kurty, Kostíkem (K. Němec). Občasné přátelské, ale popichující pokřikování z lavičky Žraloků tuto sympatickou dvojici nerozhodilo, a tak bylo skóre po 4 utkáních 0:4. Poslední mixový duel Žraloci skrečovali. Předně bylo jasné, že postup do neděle se již konat nebude a bylo záhodno pošetřit síly na zápas o čest se Sokolem Brno, a navíc bylo na týmové poradě usneseno, že mixy dávaly smysl vlastně jenom při rovnosti bodů. Tento přístup se sice pořadatelům tak úplně nelíbil, ale pravidla ho nezakazují, a tak žraločí logice nelze nic vytknout. Prohra je prohra, jestli 0:5 nebo (možná) 1:4, to bylo fuk. Zápas s týmem PBT Střešovice by se dal shrnout slovy: hra dobrá, ale přehršel hloupých chyb, která nás stály přinejmenším několik setů. Tak či tak, narozdíl od prvního zápasu, se po tom druhém na sebe mohli Žraloci podívat do zrcadla a vesměs uspokojivě pokývnout.

V posledním utkání nás čekal Sokol Brno, který taktéž nic neponechal náhodě a vyslal proti Žralokům nabité dvojice. Lea se Šídlem se postavili dvojici Lajkebová–Koblížková. Zápas sice skončil ve dvou setech (13:21 a 15:21), ale holky podaly slušný výkon, se kterým na závěr dne mohly být spokojeny. Anik s Vendy zase čelily mladé dvojici Tomášová–Matoušková, které svoji precizní hrou vycházející ze šestkového, silového stylu porazily naše děvčata ve dvou setech na 12 a 10. Holky suše konstatovaly, že na tuto šikovnou brněnskou dvojici prostě neměly a shodly se, že přes zimu naberou sílu a fyzičku na šestkách v Žižkově, aby příští jaro mohly naskočit na písek a trochu nabrat formu. Ta letos zkrátka scházela. Ručoun s Krbičem se postavili taktéž mladé perspektivní dvojici Maňas–Tezzele. Bohužel v předchozím zápase s PBT Střešovice se Ručounovi ozvalo koleno. Borci tak museli, i přes snahu odehrát solidní poslední zápas, ustoupit již v prvním setu a utkání kontumovat. Hlava s Ondrou pak ve svém posledním představení čelili dvojici Berčík–Dumek. Herní projev v prvním setu byl dobrý a kluci drželi papírově mnohonásobně lepší dvojici na uzdě. Bohužel, po krátké sérii ve středu setu, kde Sokolíci odskočili se už nepodařilo ztrátu dotáhnout a set skončil 15:21. Ve druhém setu však Hlavovi odešel příjem, Ondra špatně spravoval a těžké balóny se nedařilo skládat. Druhý set skončil 6:21. I všem hochům tak zanechal poslední duel jasný signál. Přes zimu bude nutné se srovnat hlavně fyzicky, aby těla unesla tréninkový a zápasový nápor, který musí nevyhnutelně přijít, máme-li příští rok něco kloudného uhrát.

Ačkoliv na výsledek Žraloci být hrdí nemůžou, je zde několik kladů, které si odnáší. Vyjma veskrze pozitivních, osobních prožitků a potřebného srovnání svých volejbalových kvalit se špičkou ČR je tu především vědomí, že jsme jako klub schopni obsadit v jediný den MČR klubů v beachvolejbale i se utkat na antuce v krajské soutěži mužů. O tom se nám před několika lety ani nesnilo. Dále musíme ocenit fakt, že i přes aktuální (ne)formu, se jednotliví hráči a hráčky bez váhání vrhli do reprezentování klubu. To se navíc stalo bez jistoty o úrovni kvality, které budou čelit, což by se jistě dalo označit za čin chrabrý. Vždyť Hlava má v podstatě za rohem dvojnásobné otcovství, Lea si odskočila z mateřské, Krbič s Ručounem na písku je jev svojí četností podobný Halleyově kometě, Anik strávil léto na lékařských praxích a Vendy s Ondrou se po dvou letech vrátili z Dánska. Jediný, kdo decánko drží tréninkové návyky je Šídlo, ovšem železná pravidelnost je už také ta tam. Otázkou sice zůstává, jestli by ochota byla stejná, když bychom tušili, proti komu budeme nastupovat, ale o to se už historii nezajímá. Kapitán Martin Hlavatý může být na svoje družstvo hrdý, protože jak praví heslo dne: "jestli nevyhrajeme, musíme aspoň etablovat svoji přítomnost". A to se Žralokům podařilo. Navíc jsem měli rozhodně nejhezčí dresy. Konečně tedy jako špička i vypadáme, teď už jen špičkově hrát.

Děkujeme organizátorům a soupeřům za předvedenou hru. Vězte, že na příští účast na tomto krásném turnaji se již Žraloci připraví lépe a budeme se snažit být tak kousavým soupeřem, jak jste byli zvyklí v minulosti.

Volejbalu, jak šestkovému, tak plážovému, zdar!