top of page
  • Obrázek autoraBVC Žraloci

S volejbalem za výletem - LP Pískomil Olomouc

Aktualizováno: před 11 hodinami

Když na začátku letošní pískové sezóny provedli Víteček s Ondrou revival značky Beneš-Beneš na českém volejbalovém "trhu", čekalo se mnohé. Kopání do balónů, házení čepicí, občasné emotivní výlevy ze strany šamanů, ba i (s opatrností a jistou skepsí) nějaké ty výsledky. Dobrých výsledků bylo poskromnu, ovšem vše ostatní se dříve či později dostavilo. Co ovšem asi nikdo nečekal, byla skutečnost, že se pod označením Beneš-Beneš bude na oficiálním turnaj ABV ukrývat i jeden z bývalých představitelů této značky, Josef Beneš ml. Jeho mladší bratr Petr stále alespoň jednou ročně na českou "tour" vyrazí, typicky do Poděbrad či Pňova. Bylo tomu tak i letos, když s Přemkem Kubalou v Poděbradech oprášili olympijské dresy. Spatřit však staršího z bratrů na české tour v roli hráč bývá podobnou vzácností jako ho spatřit klidného při zápasech Žraloků v rámci KP-2. Kdo však v sobotu 22.07.2023 zavítal do olomouckého areálu Pískomil, dočkal se překvapení.


A aby to nebylo málo, do letního poháru v Olomouci (LP) také naskočilo další žraločí úderné duo, Anna Benešová - Vendula Jančíková. Předtím, než se po šestkové sezóně v dresu TJ Sokola Žižkov holky vydaly na svůj první letošní turnaj (v případě Venduly vlastně první v kariéře), odskočily si ještě v rámci hostovačky do Modřan na antuku. Mezi dubnem a červnem tak vesele se svými spoluhráčkami brázdily pražské antuky. Pak přišly první středeční "beache", a co tomu čert nechtěl, po Kempu došly k názoru, že nadešel čas poměřit síly na "nějakej ten svazovej turnaj". Bohužel, na takových turnajích existuje něco, čemu se říká žebříčky, resp. body v žebříčku. Těmi však naše dámy jaksi v danou chvíli neoplývaly. Naštěstí se pořadatelé v Olomouci v čele s Jardou Pavlasem rozhodli pro hlavní soutěž o 24 dvojicích, ze kterých bude šestice kvalifikantů. Holky se na 16ti členné startovní listině pro kvalifikaci ocitly s nula body na 15. místě, takže pohoda jazz, do turnaje mohli nastoupit.


Páteční kvalifikaci holky zvládly bravurně. K postupu potřebovaly dvakrát vyhrát, přičemž měly jednu opravu. Tu nakonec ani nepotřebovaly a po dvou soustředěných výkonech mohli spokojeně podávat zprávu zbytku výpravy, že teda kvalda je za nimi a rovnou vyslovit to hlavní co je od jejího začátku tížilo: "Kam jdeme na véču?". Jakmile se celá výjezdní skupina sjednotila v azylu u babičky Evičky, bylo možno vyrazit do blízké Radegastovny a doplnit síly před hlavní soutěží. Oba páry ještě doplnili věrní fanoušci Lenka a Ozzy.


Sobotní hlavní soutěž začala dříve pro Anika s Vendou, které nastoupily proti nasazeným 9. turnaje, Hrubanová-Matoušková. Holkám ráno příliš nevyšlo a byla znát také výšková převaha soupeřek. Kvalita hlavní soutěže se našim protagonistkám připomněla. V opravném pavouku došlo rychle na spravení chuti a poměrně hladké výhře 2:0, což znamenalo, že holky neodchází z turnaje bez výhry v hlavní soutěži, a také, že pro postup do neděle je třeba vyhrát ještě 2x. Hned další kolo mohlo být velmi rychle hotovo, jelikož soupeřkám se nedařilo i přes několikero výzev z hlasatelny dostavit na kurt. Soupeřky byly zřejmě alespoň částečně domácí, jelikož se nakonec podařilo dovolat mamince jedné z nich a přišla zpráva, že "už běží". Holky shovívavě přikývly, ale když se soupeřky nadále nezjevovaly, začalo to mezi fanoušky lehce vřít a ozývaly se slova jako "kontumace!" a "tak ale co bude?!". Konečně se loudavým krokem dokodrcaly dvě dívčiny a zápas mohlo s přibližně čtvrthodinovým zpožděním začít. Holky předvedly dobrý výkon, ale soupeřky nakonec uhájily obě koncovky a zápas skončil 0:2. Ukázalo se, že našim hvězdám také trochu došly síly všichni se shodli, že je to vlastně dobře. Další zápas už by byl příliš. Anik s Vendou si tak mohly spokojeně plácnout a vychutnat zasloužené pivko.


To samé se nedalo nutně říci o dvojici Ondra a Pepa. V ranním zápase proti dvojici Toufar-Kvíčala totiž v obou setech ztratili v koncovce vypracované několika bodové vedení. Byla škoda mnohých nevynucených chyb pramenící na straně Ondra z přílišné snahy a na straně Pepy, smíme-li to tak říci, hlavně z příjmu. Pepa byl se hrou spokojen, přeci jen šlo hlavně o zahrání. Ondru prohra lehce mrzela, jelikož když se svým otcem hrál posledně (pozn. redakce: poprvé a zatím naposledy spolu nastoupili na ČP v Kutné hoře v roce 2011), také se to obešlo bez výhry. V tomto zápase cítil šanci urvat první společné vítězství. V prvním kole oprav narazili na jmenovce dvojice Ondřej Beneš - Karel Šteker. Došlo i na jedno shledání, jelikož s Karlem Ondra kdysi v žácích oba vyrůstali v USK Praha. V prvním setu se zdálo, že by tentokráte mohlo dojít na první historickou výhru na ABV turnaji, ale díky přemíře chyb z rukou obou dvou se tato vidina v průběhu zápasu stále více vzdalovala. Ondra na konci druhé sady ještě jak se patří vytekl, došlo konečně na rozflákání již nalomené lahve na pití a tím působení dvojice Beneš-Beneš na turnaji v Olomouci skončilo. Jedno je tedy jisté, podmínka derniéry Pepy Beneše, totiž poslední výhra na turnaji ABV zůstává nesplněna. Ondrovi tak nezbývá než přes zimu nabrat formu a na domácím LP v roce 2024 dotáhnout sebe i Pepu k prvnímu společnému vítězství. Jen tak bude v srdcích a duších obou dvou v nadcházejících letech klid a pokoj.


Na konec turnaje ještě celý ansámbl podpořil dvojici Holčík-Václavík v opravě o neděli. Chlapci zdárně udolali dvojici Toufar-Kvíčala a "pomstili" tak kamarády. Večerní seance v oblíbeném podniku Na Břehu Rhony se vydařila famózně. Nejen, že si u klikování s tlesknutím (za zády) nikdo nic nezlomil, ale došlo i na koupání v kašně. Značka ideál. Ráno se všichni rozjeli na další putování, Anik do Prahy za Máťou a zbytek do Kroměříže, kde na nás čekal Open na Bajdě (vřele doporučujeme).


Pískomilu díky za hezký turnaj a příští rok v Pňově-Předhradí se můžete těšit na další pokusy hlavních hrdinů tohoto článku o zvěčnění svých jmen v historických záznamech.


Na viděnou při příštím díle seriálu S volejbalem za výletem, ať už na písku, antuce či v hale!


Zapsal: O.


bottom of page